Post by Saxea on Jan 5, 2017 14:36:31 GMT 1
Ha használt gépjárművet szeretnél venni Svédországban (nem azonnali exportra, hanem itteni használatra), általában a következő lépéseket kell végigjárni:
- Autó kiválasztása:
Svédországban lényegesen olcsóbban lehet használtautóhoz jutni, mint Magyarországon. Ellátogathatsz egy használtautó-kereskedésbe vagy válogathatsz a megannyi internetes oldal használtautó-kínálatából. A legjobb oldalak talán ezek:
- Blocket: www.blocket.se/goteborg?ca=15 (magánszemélyek és autókereskedések is hirdetnek itt, autók az Alla\Fordon\Bilar kategóriában)
- Bytbil: www.bytbil.com/ (általában autókereskedések hirdetései, sok esetben van lehetöség licitálásra is)
Néhány tipp:
- érdemes a legfrissebb hirdetések közül válogatni, és ha nagyon jó áron találsz autót, azonnal elmenni megnézni, mert hamar le fognak csapni rá
- ha nincs personnummered, inkább magászemélytől próbálj autót venni, mert a kereskedők nem biztos, hogy szóba állnak veled
- az autó adatait (pl. meddig érvényes a műszakija, adózva van-e, hányadik tulajdonostól vásárolsz, stb.) érdemes leellenőrizni itt: fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb. Csak a rendszámot kell beírnod, és megkapod az autó hivatalosan regisztrált adatait (ez Svédországban nyilvános adatnak minősül).
- a legtöbb autóhoz téli- és nyárigumi szettet is adnak (ha nem így lenne, ez alkualap lehet)
- Svédországban nagyon gyakori az úgynevezett szöges téligumi használata, azt azonban tudod kell, hogy ezzel a gumival a legtöbb külföldi országban (így Magyarországon is) tilos közlekedni.
A téligumik használatának svédországi szabályairól itt olvashatsz: www.transportstyrelsen.se/winter-tyres
Az európai országok szabályozásairól pedig itt: www.konsumenteuropa.se/globalassets/winter_tires_2014.pdf (figyelem: az aktuális évi szabályozásoknak mindig nézz utána!) - Autó megtekintése:
Ha kiválasztottad a szimpatikus járművet, vásárlás előtt nyilván szeretnéd megnézni. Ajánlott magunkkal vinni valakit, aki ért az autókhoz, és akár ott helyben jól fel tudja mérni a gépkocsi valódi állapotát. Ellenkező esetben kérd ki egy hozzáértő ismerősöd tippjeit, hogy mire kell figyelni és/vagy kukkants bele a Mire kell figyelni használtautó-vásárlásnál? című topikba. - Autó megvásárlása: Szerződéskötés
Ha eldöntötted, hogy megvásárolod az autót, és megegyeztetek az eladóval az árban, következhet a papírok kitöltése:
- Adásvételi szerződés: Érdemes az eladóval közösen kitöltenetek egy adás-vételi szerződést, melyben lefektetitek az eladó, a vevő és a jármű adatait illetve a vételárat és a vételár átvételének tényét. Számos adásvételi szerződés mintát lehet találni az interneten mind angol, mind svéd nyelven. Ha bármi gond lenne, ezzel tudod igazolni, hogy XY-nak kifizetted a vételárat.
- Törzskönyvezés (Registreringsbevis): Az eladónál kell, hogy legyen az autó törzskönyve (svédül: registreringsbevis, angolul: registration certificate). Enélkül nem valósulhat meg az adásvétel! Ez két lapból áll: az első egy kék lap, amin az autó részletes adatai találhatóak. A második egy sárga lap, amin az autó összes eddigi tulajdonosa látható. Mindkettőn kell, hogy szerepeljen a jelenlegi tulajdonos neve és címe.
Ahhoz, hogy a tulajdonosváltást a közlekedéshatóság (Transport Styrelsen) regisztrálni tudja (vagyis a nevedre kerüljön az autó), a következőt kell tenni:
A sárga lap hátulján lévő űrlapot közösen kitöltitek az eladóval (vásárlás dátuma, aláírások, stb.)
Ezt követően ha van Personnummered: A kitöltött sárga lapot egy felcímzett borítékban postára adod (érdemes ajánlva, nehogy elkeveredjen) a Transport Styrelsennek. A cím szerepel a sárga lapon: Transportstyrelsen, SE-701 81, Örebro, Sverige.
Amikor azt a Transport Styrelsen feldolgozta, levélben kiértesít téged és a következő papírokat fogod megkapni: az új, nevedre szóló törzskönyvet (kék és sárga lapok) és egy értesítést a biztosítási kötelezettségről (Trafikförsakring) és arról, hogy meddig érvényes az autó műszakija (Kontrollbesiktning).
Ha nincs personnummered: Európai Uniós állampolgárként jogod van autót vásárolni Svédországban, akkor is, ha nincs personnummered! Azonban a Transport Styrelsennek valamilyen módon regisztrálnia kell téged a rendszerbe, így ehhez automatikusan ki fognak neked állítani egy regisztrációs számot (svédül: Samordningsnummer, angolul: registration number). Ehhez a következőket kell tenned:
- A kitöltött sárga lapot egy felcímzett borítékban postára adod (érdemes ajánlva, nehogy elkeveredjen) a Transport Styrelsennek. A borítékba mellékeled az útleveled összes oldalának (ideértve a borítókat is) fénymásolatát.
- Amikor a levél megérkezik a Transport Styrelsenhez, ők visszaküldenek neked egy űrlapot, amit ki kell töltened az adataiddal. Ezt vissza kell küldened nekik vagy postán a megadott címre vagy emailben a vagtrafik@transportstyrelsen.se címre.
- Ezt követően a Transport Styrelsen felveszi a kapcsolatot az adóhivatallal (Skatteverket), akik automatikusan kiállítják neked a Samordningsnummert, és azt megküldik a Transport Styrelsennek (tehát veled nem állnak közvetlen kapcsolatban). Ennek az átfutási ideje általában 1-2 hét.
- Amikor a Transport Styrelsen megkapta a Samordningsnummered a Skatteverkettől, levélben kiértesít téged és a következő papírokat fogod megkapni: az új, nevedre szóló törzskönyvet (kék és sárga lapok), egy tájékoztató levelet a Samordningsnummeredről (amit egyébként egy csomó minden máshoz is felhasználhatsz majd) és egy értesítést a biztosítási kötelezettségről (Trafikförsakring) és arról, hogy meddig érvényes az autó műszakija (Kontrollbesiktning).
Jó hír, hogy az átíratás itt a magyarországiakkal szemben teljesen ingyenes! - Kötelező biztosítás (Försäkring):
Svédországban kötelezően biztosítást kell kötnöd, attól a naptól kezdve, amikor az autót megvásároltad. Ha ennek nem teszel eleget, akkor a Trafikförsäkrings föreningen nevű állami cég jól megbüntet, és visszamenőleg kötelez a biztosítási elmaradás teljesítésére. Ennek összege 2016-ban napi 106,84 SEK. Tehát ha például péntek este vásárolsz autót, de csak hétfőn reggel tudsz biztosítást kötni (mert hétvégén nincs nyitva a biztosító), akkor péntek-szombat-vasárnapra összesen 320,52 SEK büntetést kell majd befizetned. Ezért fontos, hogy a vásárlás napján azonnal köss biztosítást az autóra! Emiatt érdemes lehet figyelembe venni a biztosítók telefonos ügyfélszolgálatainak nyitvatartását. (Tehát egyszerűbb dolgod lesz, ha kedden 10:00-kor vásárolsz autót, mintha szombaton 19:00-kor.)
Svédországban háromféle biztosítás létezik: Hel (teljes), Halv (fél) és Trafik (közekedési). Ezekről a Biztosítás topikban részletesebben is olvashatsz. A kötelező biztosítás, nem kell, hogy Hel vagy Halv legyen, elég a Trafikförsäkring.
Ha nincs Personnumered, válaszd a Länsförsäkringar nevű céget, ők tudnak neked biztosítást kötni a legolcsóbban: www.lansforsakringar.se/goteborg-och-bohuslan/privat/. Ha azt mondanák, nem tudnak neked Personnummer nélkül biztosítást kötni (sajnos nem ritka), ne törődj csak úgy bele! Mondd azt nekik, hogy most beszéltél a Transport Styrelsennel, ahol folyamatban van a Samordningsnummered kiállítása, és hogy egyrészt európai uniós állampolgárként jogod van a biztosításkötéshez, másrészt pedig az kötelező is, tehát a Transport Styrelsen szerint meg kell, hogy tudd kötni velük a biztosítást. (Először kiállítanak neked egy ideiglenes "fantom-personnummert" belső használatra, majd ha megjött a Samordningsummerod, felhívod őket, bediktálod és kész!) - Egyéb teendők:
Járműadó (Årsskatt)
Svédországban minden autó után éves járműadót kell fizetni. Ennek összege függ az autó méretétől, életkorától, kibocsátási adataitól, stb. Ezt egy évben egyszer kell fizetni. Hogy mikor, az az autó rendszámának utolsó számjegyéből derül ki. Részletes infók erről itt: www.transportstyrelsen.se/en/road/Vehicles/Vehicle-tax/Payment-of-tax/
Ha olyan autót vásárolsz, ami már adózva van az adott időszakra, akkor ezzel semmi teendőd. A csekket elvileg automatikusan meg fogod kapni, amikor aktuális lesz a fizetés.
Műszaki (Kontrollbesiktning)
Svédországban a legtöbb használtautót évente kötelezően műszakiztatni kell. Ennek időpontját megtalálod a Transport Styrelsen levelében vagy a fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb weboldalon.
Kedvező áron dolgozó magyar autószerelők elérhetőségeit megtalálod a Magyar szakik Göteborgban topikban.
Útdíj (Trängselskatt)
Göteborg városában Stockholmhoz hasonlóan "dugódíjat", illetve sok helyen útdíjat kell fizetni egy szakaszon való áthaladáskor (pl. híd, alagút, autópálya, stb.). Ennek összege időponttól és helyszíntől függően változik, Göteborgban általában 9-35 SEK között mozog áthaladásonként. Hétvégén, ünnepnapokon és júlis hónapban nem kell fizetni. Göteborgban van egy olyan szabály, amelynek értelmében, ha 60 percen belül több fizetőkapun is áthaladsz, akkor is csak egyszer kell fizetni (a legmagasabb díjat). Illetve napi limit is van, tehát egy nap maximum 60 SEK-et kell útdíjra kifizetni.
A fizetés minden esetben automatikusan történik, a kapuba épített kamerák leolvassák a rendszámodat, és a Transport Styrelsentől automatikusan kapod majd a csekket a befizetendő útdíjról.
További infók: www.transportstyrelsen.se/en/road/Congestion-taxes-in-Stockholm-and-Goteborg/
Parkolás (Parkering)
Ha Göteborgban vásárolsz autót, ne felejts el gondolni a parkolásra is! Az egész városban sehol nincs ingyenes parkolási lehetőség (talán csak a nagyobb áruházláncok parkolóiban, de ott is csak limitáltan 1-2 órára). Érdemes ennek a költségét is bekalkulálnod. Ha családi házban laksz, akkor valószínűleg ingyenesen megállhatsz a ház előtt/ garázsban. Ha viszont lakásban laksz, akkor lépj kapcsolatba a lakásotokhoz legközelebbi parkoló üzemeltetőjével, és érdeklődj a parkolóbérletekről, hiszen így rengeteg pénzt megspórolhatsz.